۴ خرداد ۱۴۰۳ | May 24

اولین دانشنامه تخصصی نرم افزارهای امنیتی

امنیت نرم افزار

    

آیا همه آنتی ویروس های مطرح، ایران را تحریم کرده اند؟

توضیحات

حذف نام ایران از سایت شرکت کسپرسکی و گمانه زنی هایی که پیرو آن انجام گرفت، و همچنین ابهاماتی که درخصوص وجود نام کشورمان در وب سایت های تولیدکنندگان آنتی ویروس وجود داشت، سبب انجام تحقیق کوچکی در این زمینه گردید.در ادامه این گزارش خواهید دید که نام ایران در وب سایت کدام شرکت ها […]

حذف نام ایران از سایت شرکت کسپرسکی و گمانه زنی هایی که پیرو آن انجام گرفت، و همچنین ابهاماتی که درخصوص وجود نام کشورمان در وب سایت های تولیدکنندگان آنتی ویروس وجود داشت، سبب انجام تحقیق کوچکی در این زمینه گردید.در ادامه این گزارش خواهید دید که نام ایران در وب سایت کدام شرکت ها درج گردیده است.


به گزارش سافت سکیوریتی فارسی، برای انتخاب نام آنتی ویروس های معتبر به گزارش پایان سال ۲۰۱۲ موسسه معتبر AV-Comparatives  مراجعه نمودیم . در این فهرست اسامی شرکت های جی دیتا، Avast، آویرا، بیت دیفندر، BullGuard، ESET، F-secure  و کسپرسکی با کسب بهترین نمرات در آزمایش های سال ۲۰۱۲ قرار داشتند که به این فهرست سه نام معتبر دیگر یعنی سیمنتک، مک آفی و پاندا را نیز افزودیم و سپس سایت های شرکت های مذکور را جهت یافتن نام ایران جستجو نمودیم.

Avast
در بخش همکاران فروش و توزیع کنندگان سایت اوست نام ایران وجود دارد ولی پس از انتخاب آن متن «در کشوری که انتخاب کرده اید ما هیچ فروشنده ای نداریم.» به نمایش در می آید.
لینک: http://www.avast.com/locate-dealer


AVIRA
در سایت آویرا نام ایران درج شده است. بعد از ورود به این بخش نام شرکت اسپیرو به عنوان توزیع کننده محصولات خانگی، رایان سامانه آرکا را به عنوان توزیع کننده محصولات سازمانی و پارس آوان را به عنوان نماینده فروش خود معرفی کرده است.
لینک: https://partnernet.avira.com/en/partner-locator/region/asia/?country=IR


بیت دیفندر
با وجود اینکه این برند رومانیایی در سال های گذشته با حضور مستقیم علاقه خود را به حضور بیشتر در بازار کشورمان نشان داده است، اما در سایت بیت دفندر نامی از ایران دیده نمی شود. این شرکت که در سال گذشته با برگزاری چند نشست خبری، حضور مستقیم خود در ایران اعلام کرد و تا حدی نگرانی کاربران ایرانی را از تحریم ایران توسط این آنتی ویروس برطرف نمود ولی نام توزیع کنندگان و نمایندگانش در ایران را در سایت خود نیاورده است.
لینک: http://www.bitdefender.com/partners/#Partner%20Locator


BullGuard
این آنتی ویروس هم در بازار ایران حضور رسمی ندارد. تنها نماینده بولگارد در بازار خاورمیانه compuneeds است. با اینکه مدیران نماینده خاورمیانه ای بولگارد منکر حضور این برند در بازار ایران هستند، اما یک شرکت فروش محصولات آن را دارد.
لینک:http://www.bullguard.com/distributors.aspx

 


ESET
ای ست یکی از آنتی ویروس های پر طرفدار در بازار ایران است. با وجود اینکه این موسسه چندین سال است که نام ایران را از سایت خود حذف کرده، اما همچنان تعداد شرکت هایی که مدعی ارائه نسخه اصلی این ضدویروسند کم نیستند.

لینک: http://www.eset.com/partners

 


F-secure
با بررسی بخش نمایندگان و همکاران سایت F-secure متوجه خواهیم شد که این آنتی ویروس هم مانند بیشتر شرکت ها در ایران نماینده ای را معرفی نکرده است. البته در سال های گذشته بعضی ادعای نمایندگی این شرکت را داشتند ولی امروز بر روی سایت این شرکتی نامی از ایران یافت نمی شود.

لینک: http://www.f-secure.com/en/web/business_global/partners/locator


G DATA
حدود ۲ سال پیش یکی از شرکت های صاحب نام در حوزه IT ایران، قراردادی با GDATA منعقد کرد و نمایندگی این آنتی ویروس را در ایران بر عهده گرفت. البته بعد از تغییراتی که اخیر در این شرکت روی داده؛ مشخص نشده است که آیا همچنان این شرکت G DATA را در سبد محصولات خود دارد یا نه. اما آنچه سایت جی دیتا نشان می دهد این است که این شرکت نماینده رسمی در ایران ندارد.

لینک: http://partnerweb.gdatasoftware.com/find-partners/distributors/asia-africa-pacific-middle-east.html

 


Kaspersky
تا هفته گذشته نام ایران بر روی سایت این آنتی ویروس روسی وجود داشت، اما از هفته گذشته نام ایران و نمایندگان ایرانی از سایت حذف شده است. اگر چه همچنان نام شرکت اماراتی توزیع کنندگان این آنتی ویروس در سایت کسپرسکی وجود دارد.

لینک: http://www.kaspersky.com/partners/buyoffline

McAfee
سال هاست مک آفی به صورت رسمی در بازار ایران حضور ندارد. اگرچه نام ایران بر روی سایت این شرکت آمریکایی وجود ندارد ولی شرکتی که پیش از اعمال تحریم ها هم محصول این شرکت را عرضه می کرد، همچنان نسبت به فروش نسخه های شرکتی آن اقدام می نماید.

لینک: http://www.mcafee.com/us/purchase.aspx